FacebookTe asteptam si pe Facebook

PROGRAMUL “THEATERSTOCK”

Mai sunt doar 4 zile pâna la debutul primei editii a Theaterstock –International Arts Festival, eveniment de exceptie al artelor spectacolului ce se desfasoara in perioada 1-16 august, in 23 de spatii din Bacau.

imblanzirea

La Theaterstock, apreciat de organizatori “cel mai mare festival de artele spectacolului din România si cel mai mare eveniment cultural al Moldovei”, vor participa peste 1600 de artisti, 60 de trupe si formatii din 15 tari, care vor sustine 20 de spectacole de strada foarte mari, 16 concerte rock, fado, flamenco, patru spectacole de teatru-dans, numeroase alte spectacole in spatii inchise.

Ziua 1/ Sâmbătă, 1 august

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
“Îmblânzirea scorpiei”, de William Shakespeare
Regia: Anca Sigartău
Cu: Ştefan Alexiu, Răzvan Krem Alexe, Viorel Baltag, Răzvan Bănuţ,Valentin Branişte
Bogdan Buzdugan Ciprian Cârstiuc, Adi Hostiuc, Adina Iftime, Eliza Noemi Judeu, Emil Măndănac, Cristian Neacşu, Alina Neagu,Simona Nica, Alexandra Pascu, Ingrid Robu.
Producător: Teatrul Municipal Bacovia


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
„Artă”, de Yasmina Reza
Regia: Cristi Juncu
Cu: Vlad Zamfirescu, Şerban Pavlu, Gheorghe Ifrim
Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”
“Le Concert du Feu”
Producător: Les Commandos Percu (Franţa)

Ziua 2/ Duminică, 2 august

Ora 13.00 / Selgros
Animaţie pe picioroange


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„American Buffalo”, de David Mamet
Regia: Cristi Juncu
Cu: Gheorghe Ifrim, Vlad Zamfirescu, Marius Florea Vizante
Producător: Teatrul ACT, Bucureşti. Spectacolul nu este recomandat  persoanelor sub 16 ani!


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”
„Trădare”, de Harold Pinter
Regie: Sânziana Stoican
Cu: Sabrina Iaschevici, Ionuţ Vişan, Silviu Debu
Producător: UnTeatru Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
„Cui i-e frică de Virginia Woolf?”, de Edward Albee
Un spectacol de Mariana Cămărăşan și Alexandra Penciuc
Cu: Florina Gleznea, Ionuţ Grama, Sînziana Nicola, Emil Măndănac
Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 20.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
„Coada”, de Israel Horovitz
Regia: Iarina Demian
Cu: Nicodim Ungureanu / Cristian Creţu, Tudor Chirilă, Mariana Dănescu / Irina Ungureanu, Ion Grosu, Radu Gheorghe
Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti


Ora 21.00 / Pub S4
„Cinci ore cu Mario”, după Miguel Delibes
Regia: Mariana Cămărăşan
Cu: Florina Gleznea
Producător: UnTeatru Bucureşti


Ora  21.00 / Berăria cu noroc
„Iubirea e un lucru foarte mare”, după Ion Băieşu
Regia: Marius Gîlea
Cu: Adina Stoica, Daniel Haralambie, Bianca Popescu / Sabrina Iaşchevici / Sânziana Tarţa /Ioana Marcoiu.
Producător: Teatrul Roşu


Ora 22.00 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
„Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare
Regia: Marcel Ţop
Cu: Dan Cojocaru, Ionuţ  Alexandru, Remus Archip, Andu Axente, Nicodim Ungureanu, Cristina Oprean, Iulian Enache, Florentin Roman, Andrei Cantaragiu, Ana Maria Ştefan, Georgiana Baran, Luiza Martinescu, Dana Dumitrescu, Cosmin Mihale, Adrian Dumitrescu, Alexandru Bibere
Producător: Teatrul de Stat Constanţa


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal
Raquel Tavarez (Portugalia) / Concert fado
Penitenciarul Bacău
„Cum m-am lăsat de gândit”, după cartea lui Hannes Stein
Regia: Bogdan Muntean
Cu: Anca Sigartau, 1Q Sapro
Producător: CIAS


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”
„Les Girafes (Opérette Animalière)”
Producător: Compagnie Off (FRANŢA)

Ziua 3/ Luni, 3 august

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”
CONFERINŢELE BACOVIA


Ora 17.00 / Parcul “Cancicov”
“Parada Narmia”, “Phalanx Bamboo”
Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„Zic Zac” / Teatru – dans
Un spectacol de Andrea Gavriliu
Cu: Andrea Gavriliu, Ştefan Lupu, Gabriel Costin
O producţie UNATC


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”
„Fidelitate”, de Chazz Palminteri
Regia: Dragoş Campan
Cu: Adelaida Zamfira, Gheorghe Ifrim, Florin Busuioc
O producţie Teatrul ACT şi Fundaţia Carta.


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
„Blackbird”, de David Harrower
Regia: Andrei şi Andreea Grosu
Cu: Constantin Cojocaru, Florina Gleznea
Producător: UnTeatru Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
„O zi din viaţa la nişte oameni”, de Mihai Gălăţan
Regia: Aurel Palade
Cu:  Cristi Naum, Irina Naum, Gabriela Ciolacu, Nelu Serghei,  Mihai Gălăţan, Nicoleta Lungu
Producător: Centrul Cultural  “Jean Bart” Tulcea/ Teatrul “Jean Bart”
Spectacolul este interzis minorilor sub 15 ani. Spectacolul se joacă cu publicul pe scenă.


Ora 22.00 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”
„Povestea soldatului”, de Igor Stravinsky / Concert-spectacol
Trio Mozaic: Oana Spânu-Vişenescu – vioară, Emil Vişenescu – clarinet, Diana Spânu – Dănilă – pian
Cu actorii: Anca Sigartău, Mihai Bisericanu, Sandu Mihai Gruia
Spectacolul nu este recomandat copiilor sub 7 ani.


Ora 21.00 / Berăria cu noroc
„În parc”, de Radu Iacoban
Regia: Radu Iacoban
Cu: Istvan Teglas, Ana Ularu/ Rodica Lazăr
Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 21.00 / Pub S4
„XXL Fat Pig”, de Neil LaBute
Regia: Cristi Juncu
Cu: Tudor Aaron Istodor, Roxana Marian, Irina Velcescu, Vlad Zamfirescu.
O coproducţie Asociaţia Culturală „Catharsis”, Teatrul ACT şi Teatrul „George Ciprian” Buzău


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal
Barbarossa Samba Group / Concert


Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
„Pescăruşul”, de Anton Pavlovici Cehov
Un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru
Cu: Mihaela Teleoacă, Adrian Ciobanu, Antoaneta Cojocaru, Ştefan Lupu, Richard Bovnoczki, Gabriel Răuţă, Ela Ionescu, Isabela Neamţu, Lari Giorgescu, Vlad Oancea, Adrian – George Popescu
Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului
„Nuit de lumière”/”Noapte de lumină”
Producător : Compagnie „Cie KaRNaVIrES ” (FRANŢA)
Penitenciarul Bacău
„London Escort”, de Vali Bolat
Regia: Valentin Branişte
Cu: Valentin Branişte
Producător: Teatrul de Kartier

Ziua 4/ Marţi, 4 august

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”
CONFERINŢELE BACOVIA


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„Fragile XXL”/ Teatru – circ
Regia:  Ted Keijser
Producători: PANTAKIN CIRCO TEATRO (Italia), Compania AD HOC (Franţa)


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
„LSD Theatre Show”, de Christopher Durang
Regia: Horia Suru
Cu: Isabela Neamţu, Matei Chioariu
Producător: Doctor’s Studio (Bucureşti)


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
„Stele rătăcitoare”, adaptare de Andrei Munteanu, după Șalom Alehem
Regia: Andrei Munteanu
Cu: Maia Morgenstern,  Anca Sigartău, Richard Bovnoczki
Producător: Teatrului Evreiesc de Stat Bucureşti


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”
„Scrisoare către Casandra”, de Pedro Eiras
Regia: Andrei şi Andreea Grosu
Cu: Cristina Casian, Liviu Pintileasa
Producător: UnTeatru Bucureşti


Ora 21.00 / Pub S4
„Un cuplu ciudat”, de Neil Simon
Regia: Doina Antohi
Cu: Andreea Grămoşteanu, Mirela Zeţa, Ioana Barbu, Iulia Brezeanu, Doina Antohi, Andreea Samson, Andrei Mateiu, Cătălin Babliuc.
O producţie Drama for the Masses


Ora 21.00 / Berăria cu noroc
„Carpathian Garden”
Un spectacol de Radu Iacoban
Cu: Tudor Aaron Istodor, Radu Iacoban
Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 22.00 / Parcul “Cancicov”
“A fuego lento”/ Teatru – Dans/Tango
Producător: Compagnie Bilbobasso (Franţa)


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal
1Q Sapro / Concert


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului
„Tumulte”/”Tumult”
Producător : Compagnie „Cie KaRNaVIrES ” (FRANŢA)


Ora 22.30 / Piaţa Catedralei Catolice
Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE
“By the wall”
Producător: Divadlo Teatr (Cehia)


Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
„Conversaţie după înmormântare”, de Yasmina Reza
Regia: Alexandru Darie
Cu: Cornel Scripcaru, Ioana Macaria, Marius Chivu, Dan Aştilean, Camelia Maxim, Daniela Nane
Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti
Penitenciarul Bacău
„O familie fericită”, de Vali Bolat
Regia: Valentin Branişte
Cu: Alina Neagu, Valentin Branişte
Producător: Teatrul de Kartier

Ziua 5/ Miercuri, 5 august

Ora  16.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”
CONFERINŢELE BACOVIA / FOCUS HAUSVATER


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
,,Frau Hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus
Regia: Alexander Hausvater
Cu: Maia Morgenstern / Arabela Neazi, Constantin Cojocaru / Neculai Predica, Marius Călugărița, Veaceslav Grosu,Anka Levana, Cristina Cîrcei, Natalie Ester, Darius Daradici, Viorel Manole
Un spectacol al Teatrului Evreiesc de Stat Bucureşti


Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
„Interpretul”, de Tristan Bernard
Traducerea: Radu Beligan
Regia: Radu Gheorghe
Cu: Mihai Bisericanu, Anca Sigartău, Georgeta Ciocîrlan, Radu Gheorghe
Producător:  Radu Gheorghe


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”
”Dragoste și căpşuni”, după David Hare/Comedie
Regia: Marius Gîlea
Cu: Ana Odagiu, Alex Zob
Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
“Conu’ Leonida faţă cu reacţiunea”, de I.L. Caragiale
Regia Bogdana Darie
Cu: Cristian Creţu, Andrei Ciopec, Cozmin Dinu
O producţie a Teatrului Arte dell’Anima, Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
„Încurcătură la nivel înalt”, de Ray Cooney
Regia: Şerban Puiu
Cu: Aurelian Temişan, Monica Davidescu, Alexandra Velniciuc, Vasile Calofir, Gabi Costin, Adrian Gheorghe, Daniel Nuţă, Oana Dragne, Valeria Stoian
Producător: Teatrul Elisabeta, Bucureşti


Ora 20.30 / Sala Ateneu
“Curtea miracolelor”
În concert: Anda Louise Bogza (soprană), Diana Spânu – Dănilă (pian), Gabriel Lucian – Dănilă
Recită: Anca Sigartău


Ora 21.00 / Pub S4
„Happy  end”, de Zsolt Poszgai
Regia: Alexandru Bogdan
Cu: Tudor Aaron Istodor, Raluca Aprodu
Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 21.00 / Berăria cu noroc
„BOX FM”
Un spectacol de Radu Iacoban
Cu: Cătălin Babliuc, Ana Ularu, Conrad Mericoffer, Andrei Runcanu, Sorin Dobrin.
Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal
Barcelona Gypsy Klezmer Orchestra (Spania) / Concert


Ora 23.30 / Parcul “Cancicov”
“Polar”/ Teatru – Dans/Tango
Producător: Compagnie Bilbobasso (Franţa)


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului
“Arlecchino, Arianna e il Minotauro”
Compania PANTAKIN (Italia)

Ziua 6/ Joi, 6 august

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”
CONFERINŢELE BACOVIA
Ora 15.00 / Prefectura Bacău
„Timebank” (day version)
Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„Balcanicele”, după Jules Tasca
Regia şi dramaturgia: Alexander Hausvater
Cu: Andreea Tănase, Carmen Ionescu, Constantin Florescu, Liviu Cheloiu,
Elisabeta Rîmboi, Ioana Repciuc, Cătălin Mareş, Liviu Pintileasa
Producător: Teatrul ”Tony Bulandra”,  Târgovişte


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”
“Visul”, după W. Shakespeare
Regizor şi profesor coordonator: Marius Gîlea
Cu: Alexandra Fasolă, Alexandra Sălceanu, Alexandru Zob, Silvian Vâlcu


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
„De ce tocmai tu?”, de Natalie Ester /Comedie romantică
Regie: Natalie Ester
Cu: Ioana Zârnescu, Cătălin Stelian, Dan Mecu
Producător: Natalie Ester


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
„Boeing, Boeing”, de Marc Camoletti / Comedie/ 3h cu  pauză
Regia: Şerban Puiu
Cu: Aurelian Temişan/Bogdan Stanoevici,  Marius  Gîlea, Monica Davidescu, Tania Popa/ Anca Dinicu, Alexandra Velniciuc, Anca Sigartau
Producător: Teatrul Elisabeta, Bucureşti


Ora 21.00 / Pub S4
„Femei singure”, după texte de Dario Fo şi Franca Rame
Regia: Gheorghe Balint
Cu: Eliza Noemi Judeu
Producător: Compania „Buzunarul cu teatru”


Ora 21.00 / Berăria cu noroc
„Jurnalul lui Adam şi al Evei”, de Mark Twain
Regia: Eugen Gyemant
Cu: Dana Rogoz și Dan Rădulescu
Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal
Bucharest Klezmer Band / Concert


Ora 23.30 / Parcul “Cancicov”
“Le bal des anges”/ Teatru – Dans
Producător: Compagnie Bilbobasso (Franţa)


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului
„Timebank” (night version)
Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)


Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
„Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov Adaptare: Oana Turbatu
Un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru
Distribuţie: Adrian Ciobanu, Antoaneta Cojocaru, Ela Ionescu / Raluca Botez, Vlad Oancea / Marius Chivu. Cu participarea sopranei Raluca Oprea.
O producţie a Teatrului Bulandra, Bucureşti

Ziua 7/ Vineri, 7 august

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”
CONFERINŢELE BACOVIA


Ora 15.00 / Prefectura Bacău
„Timebank” (day version)


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„Vârciorova. Carantină”, după  Matei Millo și Vasile Alecsandri
Adaptare: Cătălin Ştefănescu şi Doru Mareş
Cu: Firuţa Apetrei, Eliza Noemi Judeu, Simona Nica, Florina Găzdaru, Alina Simionescu, Daniela Vrînceanu, Corina Goranda,Adelaida Perjoiu, Bogdan Buzdugan, Matei Bogdan, Ștefan Alexiu,Dumitru Rusu, Ștefan Ionescu
Regia: Alexandru Dabija
Muzica și versurile: Ada Milea
O producţie a Teatrului Municipal „Bacovia”, Bacău


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”
„Poezia visului”, după poezii de Emil Botta
Un spectacol de Miriam Răducanu
Cu: Lari Giorgescu
Producător: UnTeatru Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
„Helea, dragostea mea”, de Leonid Zorin
Regia: Mihaela Boboc Manea
Cu: Arabela Neazi şi Neculai Predica
Producător: Arabela Neazi


Ora 21.00 / Pub S4
„cont(r)ACTe”, de Mike Bartlett
Regia şi traducerea: Cristi Juncu
Cu: Theodora Stanciu / Diana Cavallioti
O productie Teatrul ACT. Spectacolul nu este recomandat persoanelor sub 16 ani!


Ora 21.00 / Berăria cu noroc
„London Escort”, de Vali Bolat
Regia: Valentin Branişte
Cu: Valentin Branişte
Producător: Teatrul de Kartier


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal
Ovidiu Lipan Ţăndărică & Fanfara 10 prăjini


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului
„Timebank” (night version)
Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)


Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
„Cum m-am lăsat de gândit”, după cartea lui Hannes Stein
Regia: Bogdan Muntean
Cu: Anca Sigartau, 1Q Sapro
Producător: CIAS

Ziua 8/ Sâmbătă, 8 august

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„War in times of love”, Jeton Neziraj
Regia: Blerta Neziraj
Cu: Aurita Agushi, Shengyl Ismaili, Shkelzen Veseli, Albulena Kryeziu, Molikë Maxhuni
Coregrafie: Adrienne Hart
O producţie Qendra Multimedia (Priştina, Kosovo)


Ora 19.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
„Mizantropul”, de Molière
Regia şi scenografia: Alexandru Mâzgăreanu
Cu: Dan Rădulescu, Anca Dumitra, Alexandru Călin, Sorina Ştefănescu, Şerban Gomoi, Vlad Udrescu, Sorin Dobrin, Aida Avieriţei, Alexandru Suciu.
O producţie Asociaţia Opera Prima


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
“Novecento”, după Alessandro Baricco
Regia: Maria Dinu
Cu: Marius Chivu
Producător: Centrul Cultural „Nicolae Bălcescu”, Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
„La ţigănci”, după Mircea Eliade
Regia şi adaptarea: Andrei şi Andreea Grosu
Cu: Richard Bovnoczki, Liviu Pintileasa, Mihaela Trofimov, Corina Moise, Florina Gleznea, Cristina Casian, Bogdan Cotleţ
Producător: UnTeatru Bucureşti. Spectacolul se joacă cu publicul pe scenă.


Ora 23.30 / Pub S4
„Operele complet  prescurtate ale lui William Shakespeare”
Regia: Eugen Gyemant
Cu: Dan Rădulescu, Andrei Seuşan, Daniel Haralambie/Ionuţ Grama
Producător: Teatrul de pe Lipscani, Bucureşti


Ora 21.00 / Berăria cu noroc
„Marlyn Manson Supestar”
Scenariul şi regia: Sorin Misirianţu
Cu: Dudu Isabel
Producător: Teatrul de Club „Diesel” (Cluj – Napoca)


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal
Travka

Ziua 9/ Duminică, 9 august

Ora 11.00 / Café du Théâtre Bacau
Povestea unui spectacol: „Argentina”, de Ilinca Stihi
Regia: Ilinca Stihi
Invitaţi: Marius Manole, Ileana Stana Ionescu, Mădălina Anea, Alex Vasilache, Zoltan Octavian Butuc, Ioana Sihota, Orodel Olaru, Daniela Ioniţă, Fabian Sanchez, Lucas Molina
Producţie a Teatrului Naţional Radiofonic


Ora 13.30 / Catedrala Romano – Catolică „Sfinţii Petru şi Paul”
„Sunt băiat cuminte”, de Laurenţiu Budău
Un spectacol de Ovidiu Lazăr
Cu: Bogdan Matei, Nina Ionescu, Mihaela Murafa, Dumitru Rusu, Adina Iftime, Ciprian Cârstiuc
Producător: Teatrul din Clopotniţă, Bacău


Ora 17.00 / Parcul “Cancicov”
“Gangster Show”, “Life is swing”
Producător: Long Vehicle Circus (Cehia)


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„Contraste”/ Teatru – dans
Cu: Dana Cavaleru și Richard Bovnoczki
Producător: Compania Passe-Partout Dan Puric


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”
„Şase din 49”, de Spiró Győrgy / Comedie
Traducere şi adaptare: Zeno Fodor
Regia: Alexandru Maftei
Cu: Dana Voicu, Liviu Cheloiu
Producător: Teatrul de Artă, Bucureşti.


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
Secţiunea INDEPENDENT/ THEATERS IN MOTION (TEATRE ÎN MIŞCARE)
“150 reasons not to defent homeland”, de Elena Gremina
Producător:  Teatr. Doc (Rusia)
Spectacolul se joacă în limba rusă. Cu subtitrare în limba română.


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
„Tarelkin”, după “Procesul” şi „Moartea lui Tarelkin”, de Alexandr Suhovo-Kobîlin
Regia: Gelu Colceag
Cu: George Ivaşcu / Marius Gîlea, Doru Ana, Dan Aştilean, Radu Gabriel, Alexandru Pavel, Gabi Costin, Ana Covalciuc / Simona Grumezea, Alexandra Badea / Andreea Enache, Vlad Logigan, Mihai Munteniţă, Lucian Iftimie / Alexandru Vlad, Alexandru Sinca, Viorel Păunescu, Sergiu Fleşner, Radu Solcanu, Sergiu Costache, Bogdan Şerban, Gheorghe Iordache, Alex Grădinaru, Chrys Gherasim, Cristea Teicu.
O producţie a Teatrului Metropolis, Bucureşti


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului
“KO. MIX.X1”
Producător: Amanitas Fire Theater (Cehia)


Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
„Bullets over Lipscani”, inspirat de Woody Allen / Comedie
Regia: Eugen Gyemant
Cu: Dan Rădulescu, Smaranda Caragea, Cătălin Babliuc
Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti

Ziua 10/ Luni, 10 august

Ora 11.00 / Café du Théâtre Bacau
Povestea unui spectacol: „Metamorfoza”
Scenariu original de Ion Andrei Puican, inspirat după nuvela omonimă de Franz Kafka
Regia artistică: Ion Andrei Puican
Invitaţi: Alexandru Potocean, Andreea Grămoşteanu, Costel Caşcaval, Mirela Zeţa, Cătălin Babliuc, Vasile Calofir, Vlad Oancea, George Alexandru, Anca Ghenoside, Rob
Pewtress, George Moise, Răzvan Zeţa, Iustina Tărăboanţă.
Producţie a Teatrului Naţional Radiofonic


Ora 17.00 – 18.00 / Piaţa Tricolorului – Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”
Group  Parade: Amanitas Fire Theater (Cehia), V.O.S.A. Theatre (Cehia), Long Vehicle Circus (Cehia), Defactor (Cehia)


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„Un bărbat şi mai multe femei”, după Leonid Zorin
Regia: Magda Catone, Claudiu Bleonţ
Cu: Magda Catone, Claudiu Bleonţ
Producător: Teatrul de pe Lipscani


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”
“Soţ de vânzare”, după Mihail Zadornov / Comedie
Regia: Marius Gîlea.
Cu: Maria Radu, Ana Odagiu / Alexandra Sălceanu, Marius Gîlea.
Producător: Teatrul  Roşu


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
„Bolotnaya Square Case”, Polina Borodina / 18+
Regia:  Elena Gremina
Cu: Konstantin Kozhevnikov, Anastasia Patlay, Varvara Faer, Marina Boyko
Producător: Teatr. Doc (Rusia)
Spectacolul se joacă în limba rusă. Cu subtitrare în limba română.


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
Concha Jareno: “El Baul de los Flamenco” / Spectacol flamenco


Ora 21.00 / Pub S4
Secţiunea INDEPENDENT
„Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar
Regia: Lia Bugnar
Cu: Marius Manole, Ilinca Manolache, Andrei Aradits / Anghel Damian, Theodora Stanciu, Laura Creţ
O producţie Asociaţia INSPIRA


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului
“Alice”
Producător: Amanitas Fire Theater (Cehia)


Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
„Crimă la Howard Johnson”, după Ron Clark şi Sam Bobrick / Comedie
Regia: Marius Gîlea
Cu: Ana Odagiu, Silvian Vâlcu, Marius Gîlea
Producător: Teatrul Roşu

Ziua 11/ Marţi, 11 august

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”
CONFERINŢELE BACOVIA: Conferinţa şcolilor de teatru din România


Ora 11.00 / Café du Théâtre Bacau
Povestea unui spectacol: „Suzana”, de Ilinca Stihi
Regia artistică: Ilinca Stihi
Invitaţi: Andi Vasluianu, Mădălina Ghiţescu, Tania Popa, Ioana Sihota, Orodel Olaru, Mihnea Mardare, Andrei Popov, Maria Chivu,Axel Moustache şi Roxana Lepedat
O producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune.


Ora 15.00  – 17.00 / Parcul “Cancicov”
Workshop: Amanitas Fire Theater (Cehia), V.O.S.A. Theatre (Cehia)


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„7 dintr-o lovitură”, de Lia Bugnar
Regia: Lia Bugnar
Cu: Ilinca Manolache, Anghel Damian, Cătălin Babliuc, Lia Bugnar, Andrei Runcanu, Nicoleta Lefter, Marius Manole, Maria Obretin. Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”
„9 din 10”
Dramaturgia: Ana Cucu Popescu
Regia: Leta Popescu
Cu: Oana Hodade, Oana Mardare, Doru Mihai Taloş
O producție a Asociaţiei Reciproca în colaborare cu Reactor de creaţie şi experiment, Cluj – Napoca


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
“History of Dissent in Rusia”
Producător:  Teatr. Doc (Rusia)
Spectacolul se joacă în limba rusă. Cu subtitrare în limba română.


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
„Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, după „Ivan Vasilievici”, de Mihail Bulgakov
Regia: Gelu Colceag
Cu: Mircea Rusu/ Doru Ana, Radu Gabriel / Vlad Corbeanu, Marius Gîlea, Maria Dănescu, Diana Cavalotti / Ioana Ancea, Vlad Logigan, Gabriel Costin. Sergiu Flesner / Silviu Debu, Ana Maria Bercu / Ana Covalciuc, Eduard Cârlan, Gigi Iordache, Mihai Perşa, Alexandru Grădinaru, Marius Drăguş, Emilian Marnea, Laurenţiu Drăgan, Lucian Ionescu, Ionuţ Iftimiciuc, Vlad Barzanu/Victor Tapeanu, Alexandru Călin, Cristiana Ioniţă, Bianca Popescu, Andreea Sovan Petrilă, Mihaela Velicu / Irina Ştefan, Silviu Debu / Gabi Costin.
O producţie a Teatrului Metropolis, Bucureşti


Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
„Cupluri”, după David Lindsay-Abaire / Comedie
Regia: Vlad Zamfirescu
Cu: Diana Cavaliotti, Andreea Vasile, Tudor Aaron Istodor, Mihai Conrad Mericoffer/ Dan Rădulescu, Irina Velcescu/ Cristina Florea
Producător: Godot Café-Teatru, Bucuresti


Ora 21.00 / Pub S4
Secţiunea INDEPENDENT
„Suprafeţe alunecoase”
Scenariul şi regia: Octavian Strunilă
Cu: Octavian Strunilă, Ana Odagiu, Alexandra Apetrei şi TomaDănilă
Producător: Asociatia Art Manifest


Ora 22.30 / Catedrala Romano – Catolică „Sfinţii Petru şi Paul”
“Décalages”, Defactor (Cehia)
Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului
„High Dreaming”, V.O.S.A. Theatre (Cehia)

Ziua 12/ Miercuri, 12 august

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”
CONFERINŢELE BACOVIA: „Terapia prin artă”


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„Maidan” / Performance de teatru-dans, dupa povestirea „Jocul”, de
Mircea Cărtărescu
Concept muzical: Calin Grigoriu
Muzică live: Călin Grigoriu, Tudor Morar
Lights Design: Cristi Niculescu
Cu: Teodora Budescu, Ana Turcu, Florin Crăciun, Marian Olteanu, Vlad
Troncea, Vlad Benescu, Alexandru Apostol
Un spectacol de Lorette Enache


Ora 19.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”
“Concert pentru Suflet” – Proiect Salonul de Piane, Bacău


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”
„Provizoriu”
Idee & concept: Raul Coldea şi Petro Ionescu
Cu: Cătălin Filip, Diana Nedescu și Doru Taloș
O producţie Reactor de creaţie şi experiment, Cluj – Napoca


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
”Noi 4”, de Lia Bugnar
Regia: Dorina Chiriac
Muzica: Ada Milea
Cu: Lia Bugnar, Maria Obretin, Ilinca Manolache, Marius Manole
O producţie Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
“O furtună”, după William Shakespeare
Regia: Silviu Purcărete
Scenografia: Dragos Buhagiar
Cu: Ilie Gheorghe, Sorin Leoveanu, Valentin Mihali, Romaniţa Ionescu, Constantin Cicort, Nicolae Poghirc, Adrian Andone, Angel Rababoc, Cătălin Băicuș, George Albert Costea, Cătălin Vieru, Iulia Lazăr, Monica Ardeleanu, Iulia Colan, Petra Zurba.
Un spectacol al Teatrului Naţional “Marin Sorescu” Craiova


Ora 21.00 / Pub S4
“Advertego”
Text: Botos Bálint şi trupa
Regizor: Botos Bálint
Dramaturgi: Bertóti Johanna şi Csuszner Ferencz
Coregrafie: Sinkó Ferenc
Cu: Csepei Zsolt, Imecs-Magdó Levente, Molnár Bence, Sebők Maya, Simó Emese, Udvari Tímea, Vetési Nándor
O producţie Varoterem Projekt, Cluj – Napoca. Spectacol subtitrat în limba română și în limba engleză.


Ora 21.00 / Berăria cu noroc
“Ce poţi să faci în 10 minute” / Trilogia Americană
Traducerea, adaptarea, colajul şi regia artistică: Doina Antohi
Cu: Ana Bianca Popescu, Oana Puşcatu, Alina Petrică, Silvana Negruţiu, Cezar Grumăzescu, Idris Clate, Alex Călin, Lucian Ionescu.
O producţie DramaForTheMasses


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal
Carminho (Portugalia) / Concert fado


Ora 23.30 / Parcul “Cancicov”
“Frame games”
Producător: Antagon Theater AKTion (Germania)


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”
“Les tambours de feu”, Deabru Belzak (Spania)

Ziua 13/ Joi, 13 august

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”
CONFERINŢELE BACOVIA


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
“Rencontres”
Scenariu, regie şi interpretare: Dragoş Huluba, Violeta Huluba
Producător: Compania Passe-Partout Dan Puric


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
„Aici nu se simte” & „Oase pentru Otto”, de Lia Bugnar
Regia: Lia Bugnar
„Aici nu se simte”, Cu: Lia Bugnar, Marius Manole
„Oase pentru Otto” / 60 min., Cu: Medeea Marinescu, Lia Bugnar, cățelul-actor Iago (”Oase pentru Otto”)
Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
”Mein Kampf”, de George Tabori
Dramaturgia: Cătălin Ştefănescu
Regia: Alexandru Dabija
Muzica: Ada Milea, Anca Hanu
Cu: Ionuţ Caras, Cristian Grosu, Radu Lărgeanu, Cătălin Herlo, Silvius Iorga, Sorin Leoveanu, Matei Rotaru, Angelica Nicoară, Romina Merei / Diana Buluga, Patricia Brad, Anca Hanu, Ramona Dumitrean, Cristian Rigman, Alexandra Tarce
Teatrul Național Cluj – Napoca


Ora 21.00 / Pub S4
”Kean”, după J.P. Sartre & W. Shakespeare
Regie: Mihai Nitu
Cu: Mihai Niţu, Iulia Verdeş, Vladimir Albu
Producător: Teatrul Mignon, Bucureşti


Ora  21.00 / Berăria cu noroc
”Intuiția masculină” / Trilogia Americană
Colajul şi regia: Doina Antohi
Cu: Oana Puşcatu, Ana Bianca Popescu, Alina Petrică, Silvana Negruţiu, Alex Călin, Idris Clate, Cezar Grumăzescu, Lucian Ionescu.
La pian: Vlad Pasencu (muzica spectacolului este interpretată live)
Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti


Ora 22. 30 / Catedrala Romano – Catolică „Sfinţii Petru şi Paul”
«Little Nemo»
Producător: Il Posto Vertical Dance (Italia)


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”
“Les tambours de feu”, Deabru Belzak (Spania)
Ziua 14/ Vineri, 14 august


Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”
CONFERINŢELE BACOVIA


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„Ziua în care nu se cumpără nimic”, de Kim Atle Hansen / Comedie /16+
Regia: Horia Suru
Coproducţie: Spectacol este creat de ProDrama în parteneriat cu Programul 9G al Teatrului Naţional “I.L.Caragiale” Bucureşti, realizat cu sprijinul ArCuB


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”
„Statuia Libertății v 2.0”, adaptare după „Phantom Pains”, de Vasily Sigarev
Regia: Alexandru Arion
Cu: Alexandru Arion, Răzvan Bănuţ, Ingrid Robu
O producţie Reactor de creaţie şi experiment, Cluj – Napoca


Ora 20.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
„Maria de Buenos Aires”, de Astor Piazzolla / Horacio Ferrer
Regia: Ada Lupu
Direcţia muzicală: Alin Stoianovici & Nuevo Tango Quintet
Coregrafia: Răzvan Mazilu
Cu: Sânziana Tarţa, Victor Bucur, Claudia Ieremia, Ion Rizea, Cristina König, Iuliana Crăescu, Corina Dohanici, Adriana Sâncrăian, Matei Chioariu, Raul Bastean, Raul Lăzărescu şi Adrian Cozan, Cristina Daju, Silviu Guşat.
O producţie a Teatrului Naţional „Mihai Eminescu”, Timişoar


Ora 21.00 / Pub S4
„Două liniuţe”, de Lia Bugnar
Cu: Medeea Marinescu, Marius Manole, Cătălin Babliuc, Ilinca Manolache, Istvan Teglas, Anghel Damian, Irina Antonie
Regia: Lia Bugnar
Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti


Ora  21.00 / Berăria cu noroc
„Orice pentru tine” / Trilogia Americană
Regia, colajul şi traducerea: Doina Antohi
Cu: Alexandru Conovaru – invitat special –, Lucian Ionescu, Oana Puşcatu, Ana Bianca Popescu, Cezar Grumăzescu, Idris Clate
O producţie Drama for the Masses.


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal
“Leonce şi Lena” / Comedie muzicală / 16+
Scenariul de Mihai Măniuţiu şi Ada Milea, după Georg Büchner
Regia: Mihai Măniuţiu
Coregrafia: Vava Ştefănescu
Muzica: Ada Milea
Cu: Richard Balint, Eugen Neag, Alina Leonte, Emil Sauciuc, Daniel Vulcu, Andreea Gabor, Angela Tanko, Mihaela Gherdan, Simona Codreanu, Răzvan Vicoveanu, Pavel Sîrghi, Alin Stanciu, Radu Tudor, George Dometi
Orchestra: Andrian Locovei (acordeon), Florian Chelu (chitară bass), Alexandru Szuz (tobe), Richard Balint (chitară)
Producător: Teatrul “Regina Maria”, Oradea


Ora 22.30 / Catedrala Romano – Catolică „Sfinţii Petru şi Paul”
«Little Nemo»
Producător: Il Posto Vertical Dance (Italia)


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului
« Time out »
Producător: Antagon Theater AKTion (Germania)
Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”
“Les tambours de feu”, Deabru Belzak (Spania)

Ziua 15/ Sâmbătă, 15 august

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„13” / Teatru – dans
Regia: Farkas Tamás – Tapasztó Ernő
Coregraf: Farkas Tamás
Cu: Móricz Bence, Gál Nóra
Producător: Aradi Kamaraszínház (Arad, România), Ansamblul Tabán (Békéscsaba, Ungaria,  Formaáia Juhász (Subotiţa, Serbia)


Ora  19.00 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
«FURTUNA», după William Shakespeare
Regia: Alexander Morfov
Cu: Ion Caramitru, Crina Semciuc, Mihai Călin, Istvan Teglas, Alexandru Călin             , Gavril Pătru, Ioan Andrei Ionescu,Andrei Finţi, Vitalie Bichir, Marcelo – S. Cobzariu, Mihai Calotă, Eduard Cârlan,  Mădălin Mandin, Idris Clate, Ionuţ Toader, Axel Moustache, Eduard Adam, Alexandra Poiană.
Un spectacol al Teatrului Naţional “I.L.Caragiale” Bucureşti


Ora 20.30 / Sala Ateneu
„ActOrchestra” / Spectacol de muzică şi pantomimă – Creaţie colectivă
Regia: Horia Suru
Cu: Petre Ancuţa, Florin Călbăjos, Emilian Mârnea
Producţie realizată sub auspiciile Centrului de Creaţie şi Cercetare “Ion Sava”, în cadrul programului Teatrului Naţional Bucureşti, pentru Noua Generație de creatori (9G).


Ora 22.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
“Laugh Story” / Teatru – concert
Cu: Anca Sigartău, Ionuţ Burlan.
Producţie: Teatrul Arca, Clubul LaScena
Regie: Theo Herghelegiu
Muzica live: Călin Grigoriu (reorchestrare, compoziție, chitară şi mandolină), Tiberiu Chirnăuş (pian), Cezar Cazanoi (sax, flaut) şi Paul Luculescu (percuţie).


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”
“Corazon de angels”
Producător: Theater Tol (Belgia)
Ziua 16/ Duminică, 16 august


Ora 19.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare
„Electra”, după Euripide şi Eschil
Regia: Bocsárdi László
Muzica: Csaba Boros
Dramaturgia: Zsolt Benedek
Cu: Isa Berger, Harald Weisz, Konstantin Keidel, Ida Jarcsek-Gaza, Radu Vulpe
Producător: Teatrul German de Stat, Timişoara
Spectacolul se joacă în limba germană, cu subtitrare în limba română.


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio
„Chroniques des jours entiers, des nuits entières”, de Xavier Durringer
Regia: Mihaela Triboi şi Silvia Ciobanu
Distribuţia:  Florin Galan, Constantin Viscreanu, Raluca Bontea, Georgiana Asaftei, Mihaela Triboi
Teatrul ATELIER, Bucureşti
Spectacolul se joacă în limba franceză, cu subtitrare în limba română


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”
„Proştii sub clar de lună”, de Teodor Mazilu
Regia, scenografia, spaţiul sonor: Ovidiu Lazăr
Cu: Livia Iorga, Roxana Mârza, Doru Aftanasiu, Horia Veriveş, Brânduşa Aciobăniţei
Oana Sandu, Radu Homiceanu
Producător: Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal
Mankush – “Electroswing to Cabaret Folkloric”
În concert: Manuela Cara şi Anca Sigartău


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului
„Faust III”
Producător: Antagon Theater AKTion (Germania)


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”
“Pedaleando hacia  el  cielo”
Producător: Theater Tol (Belgia)


Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru
”O piesă deșănțată”, de Lia Bugnar
Regia: Dorina Chiriac
Cu: Marius Manole, Ilinca Manolache, Radu Iacoban, Lia Bugnar, Andrei Alexandru Huţuleac
Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti

 

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Add a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

code