FacebookTe asteptam si pe Facebook

REZULTATE FINALE LA ALEGERILE LOCALE

În municipiul Bacău

Cosmin Necula (PSD): 35,38% (noul primar al municipiului Bacău)
Cristinel Manolache (PSRO): 16,44%
Dragoş Luchian (PNL): 16,16%
Romeo Stavarache (independent): 10,51%
Cristian Ghingheş (independent): 7,31%
Constantin Scripăţ (PMP): 5,25%
Dragoş Ştefan (ALDE): 4,07%
Emil Melinte (independent): 2,82%
Claudiu Dorneanu (M10): 2,06%
Mandate in Consilul Local Bacău (total: 23):
PSD: 9 consilieri
PNL: 5 consilieri
PSRO: 4 consilieri
ALDE: 2 consilieri
PMP: 2 consilieri
Cristian Ghingheş, independent
– Viceprimarii sunt aleși cu majoritate simplă de voturi (12, în cazul Bacăului) și sunt demiși cu două treimi. PSD și ALDE au doar 11 voturi şi mai au nevoie de unul, pentru majoritatea simplă.

Rezultate finale la Consiliul Judeţean Bacău (37 consilieri)

PSD: 17 consilieri
PNL: 11 consilieri
ALDE: 5 consilieri
PSRO: 3 consilieri
Sorin Şova – independent
UNPR şi M10 nu au trecut pragul electoral.

Preşedintele Consiliului Judeţean va fi ales indirect, prin votul consilierilor. Alianța PSD–ALDE și-a asigurat majoritatea în Consiliul Județean Bacău

Rezultate primari oraşe în judeţ

Moinesti: Viorel Ilie – ALDE
Onesti: Nicolae Gnatiuc – PSD
Buhusi: Vasile Zaharia – PSD
Comanesti: Viorel Miron – PNL
Darmanesti: Constantin Toma – ALDE
Slanic Moldova: Gheorghe Baciu – PNL
Târgu-Ocna: Stefan Silochi – PSD
Rezultate primari in comunele judetului:
Agas: Frant Mihaela (ALDE)
Ardeoani: Diaconu Victor (PNL)
Asau: Radulescu Constantin (PSD)
Balcani: Luca Vasile (PSD)
Beresti-Bistrita: Alcoz Ionel (PSD)
Beresti-Tazlau: Tulpan Dumitru (PSD)
Berzunti: Tifan Stefan (ALDE)
Birsanesti: Botezatu Gelu (PSD)
Blagesti: Munteanu Laurentiu (PSD)
Bogdanesti: Andrusca Nicolae (PSD)
Brusturoasa: Atudorei Valeriu (PSD)
Buciumi: Cozma Fanica (PSD)
Antohe Gheorghe (PNL)
Buhoci: Istoc Cristian (PNL)
Casin: Soroiu Daniel (PNL)
Caiuti: Orândaru Gabriel (PSD)
Cleja: Istoc Petru (PNL)
Colonesti: Mirzac Valentin (PSD)
Corbasca: Puscasu Nicusor (PSD)
Cotofanesti: Olariu Viorel (PSD)
Damienesti: Ciobanu Puiu (ALDE)
Dealu Morii: Savin Gabriel (PSD)
Dofteana: Bujor Ioan (PSD)
Faraoani: Ciuraru Pal Cristina (PSD)
Filipeni: Ambrosie Rodica (PSD)
Filipesti: Apostol Ioan (PSD)
Gaiceana: Abdula Stefanel (PSD)
Ghimes-Faget: Gârbea Vilmos (PNL)
Gioseni: Tamas Bernadin (PNL)
Gârleni: Tancau Eusebiu (PSD)
Glavanesti: Tilibasa Gheorghe (PNL)
Gura Vaii: Mihalcea Valerica (PNL)
Helegiu: Enea Nicu (ALDE)
Hemeius: Sava Constantin (PNL)
Horgesti: Cioroaba Gheorghe (ALDE)
Huruiesti: Zabrautanu Ioan (PSD)
Itesti: Ciubotaru Norocel (PNL)
Izvoru Berheciului: Ciuche Ion (PNL)
Letea Veche: Dochiei Petru (PSD)
Lipova: Baciu Costel (PSD)
Livezi: Craciun Gioni (PSD)
Luizi Calugara: Butacu Florentiu (PSD)
Magiresti: Câda Ionica (PNL)
Magura: Costras Iordache (PNL)
Manastirea Casin: Apreotesei Gabriel (PSD)
Margineni: Popa Ionel (PSD)
Motoseni: Ghelase Constantin (PSD)
Negri: Dumea Eugen (PSD)
N. Balcescu: Siler Anton (PSD)
Odobesti: Ojog Adriana (PSD)
Oituz: Bodea Gheorghe (PNL)
Oncesti: Puteanu Mihai (PSD)
Orbeni: Popa Costache (PNL)
Palanca: Palistan Adrian (PSD)
Parincea: Rosu Sorin (PSD)
Parava: Dediu Costel (PSD)
Pâncesti: Gradinaru Visinel (PSD)
Pârgaresti: Iulisca Victoria (PNL)
Pârjol: Lupu Vasile (PNL)
Plopana: Andries Gheorghe (PSD)
Podu Turcului: Ciorava Gelu (PSD)
Poduri: Albu Diana Narcisa (PSD)
Prajesti: Jicu Petru (PSD)
Racova: Vlad Toader (PSD)
Racaciuni: Cheta Lucian (PSD)
Rachitoasa: Moraru Valentin (PNL)
Rosiori: Petraru Ionel (PSD)
Sascut: Rauta Ioan (PSD)
Sanduleni: Clopotaru Petrea (PSD)
Sarata: Argatu Irina (PSD)
Saucesti: Manea Valentin (PSD)
Scorteni: Anton Gheorghita (PSD)
Secuieni: David Dumitru (ALDE)
Solont: Alexandrescu Eusebiu (PSD)
Stanisesti: Popa Teodor Bogdan (PSD)
Strugari: Rotaru Vasile (PSD)
Stefan cel Mare: Vlasie Ion (PSD)
Tamasi: Veronica Dontu (PSD)
Tatarasti: Tabacaru Petru (PSD)
Târgu Trotus: Forcos Adrian Paul (PNL)
Traian: Ghergheluca Sorin (PNL)
Ungureni: Vasile Bibire (PSD)
Urechesti: Talamba Nicolae (PNL)
Valea Seaca: Pravat Ion (PSD)
Vultureni: Octavian Taranu (PNL)
Zemes: Tudosa Razvan (PNL)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Add a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

code